Plánovanie deficitu, čo je toto za zvrátenosť?

Autor: Marcel Franko | 18.11.2011 o 7:00 | Karma článku: 12,04 | Prečítané:  1484x

Každý deň nás správy informovali o stave prípravy rozpočtu na budúci rok. Priznám sa, keď počujem prognózy typu "plánuje sa vyšší deficit ako bol pôvodne naplánovaný", celkom tomu nerozumiem. Viem, že sčasti majú na tom vinu aj redaktori a moderátori, ktorí dramatizujú situáciu viac ako by sa patrilo. Napríklad sa to ostatne podarilo aj moderátorke, keď uvádzala v nedeľu reláciu vetou: " Euro sa trasie v základoch,... "

Pri všetkej úcte, toto je televízna demagógia. Namiesto toho, aby sa viedli konštruktívne rozhovory, "podkurujeme" verejnej mienke a strašíme občanov. Verejnoprávna televízia nechá 55 minút hádať sa dvoch politikov a 5 minút pred jednou hodinou vypočuje v časovej tiesni odborníkov, ktorí ma za ten krátky čas oslovili natoľko, že som ich názory maximálne zrešpektoval. Nikto neberie ohľad na slabomyseľnú skupinu obyvateľstva, ktorá ani netuší o čom je reč. Potrebuje strechu nad hlavou, zaplatiť energie a stravu. Ale nie o tom som chcel.

Chcel som vyjadriť osobné pohoršenie nad stavom a plánovnáním politikov, zodpovedným za financovanie štátu, lebo zodpovednosť majú koniec koncov všetci. Hlasujú za i proti alebo sa zdržiavajú, vrátane opozície. Neviem si predstaviť, žeby som si naplánoval deficit vo vlastnej firme, aj keď sa to porovnávať veľmi nedá, no princíp je ten istý. To je aká zvrátenosť? Nie je hlavnou úlohou "financmajstrov" vyrovnaný rozpočet?

Ako príklad uvediem kauzičku školského fondu. Päť miliónov putuje do nebankového subjektu, 225 tisíc eur sa vyplatí na Dohodu kvázi odborníkom a poradcom. Keď príde návrh na zmenu financovania fondu, pán Čaplovič sa vyjadrí, že načo meniť chod fondu, veď doteraz fungoval správne. Ja som si myslel, že v tej chvíli počujem niekoho z Marsu a nie relevantný a verejne činný zodpovedný názor slovenského politika.

Hľadajme peniaze aj v neefektívne financovaných fondoch, zabráňme odčerpávaniu verejných peňazí do súkromného sektora zavedením hmotnej zodpovednosti a kontrolných mechanizmov, napr. elektronických.

Konštatujem, že u nás, ale aj v iných krajinách Európy sa prebytok v rozpočtoch alebo vyrovnaný rozpočet dlhodobo zmenil na plánovanú výšku deficitu. A stalo sa to samozrejmosťou na dlhé roky. Tú medzeru niekto "vyrobil", niekde tie peniaze zmizli. Vyrovnať sa to už pravdepodobne nikdy nepodarí, asi nie v tomto systéme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Amerika posilňuje námorníctvo

Hlavný nástroj vojenskej prevahy čaká rozširovanie.

EKONOMIKA

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?