Flácia je "in" alebo prečo sa vlastne emitujú "papieriky" ?

Autor: Marcel Franko | 16.9.2011 o 7:00 | (upravené 16.9.2011 o 10:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1507x

Dlhšie trvajúci rast cenovej hladiny, zodpovedajúce zníženie kúpnej sily peňazí, zvýšenie ponuky peňazí, znehodnotenie reálnej hodnoty peňazí v čase. Pre mňa, rodinného ekónoma, je vysvetlenie jednoduchšie. Každý deň mám v peňaženke 10 eur. Dnes si zakúpim 20 rohlíkov a 1 chlieb a zajtra za tu istú nominálnu hodnotu už len 15 rohlíkov a 1 chlieb. Príčina? Legálna úžera? Bezbrehé zlodejstvo páchané na obyčajných ľuďoch alebo napr. investoroch...

Ak sú dane "matkou" prerozdeľovania bohatstva, tak potom je inflácia jej "dcérou".  Rodinka ekonomických nástrojov potom podporuje z toho banky, najbohatších bonitných dlžníkov a skorumpovanú štátnu bandu, teda tých, ktorí sa k natlačeným peniazom dostanú ako prví. A kto myslíte, že to všetko zaplatí? No predsa tí, ktorí sa dostanú k peniazom ako poslední, či? ( Hurka )

Krátka úvaha autora: Ja už ani neviem, čo by som si do domácnosti kúpil, niečo potrebné, niečo, čo uspokojí mňa a samozrejme trh. Každý rok nový počítač, auto, mobil, chladničku ? Všetko dostupné aj na  splátky. Mňa súčasný trh prestal "uspokojovať". Ja si už nemám čo kúpiť. Všetci dostávajú všetko a veľmi rýchlo,  na splátky. A možno to vôbec ani nepotrebujú, ale je to IN. Je to reklamou? Čo bude nasledovať? Dlhová kríza? Aj slovo kríza ma už nudí. Celé mi to pripomína historky rodičov a starých rodičov o živote za socíku. Kopa vecí, čo nikto nepotrebuje, aj tak sa vyrába a skladuje...

Flácia je IN a že peniaze reálne strácajú svoju hodnotu dokazuje aj závratne rastúca cena zlata. Centrálne banky "najsilnejších ekonomík" emitujú peniaze, možno aj na kúpu tejto komodity. Pozrite si stav vlastníctva zlata v unciach podľa štátov tu: http://www.usdebtclock.org/gold-precious-metals.html .

Zaujímavá by bola možno aj informácia z čias, keď cena unce zlata bola 600 dolárov. Kto nakupoval? Z akých zdrojov? Realitná bublina praskla. Praskne aj tá zlatá? Ak peniaze stratia svoju reálnu hodnotu, aký ekvivalent sa použije na zistenie hodnoty zlata? Ja si na to počkám a vy? Myslím, že odpoveď je už na ceste.

Pozn. z mojej praxe: Veľa mladých ľudí chce bývať. Veľa mladých ľudí žije v spoločných multigeneračných domácnostiach. Ak by mali svoju domácnosť, nepotrebovali by ju zariadiť? Čo tak zamerať sa na túto sféru. Podporiť výstavbu. Nie 2 izbových bytov s podlahovou plochou 95m2 a s cenou 1200 eur za m2. Čo tak podporiť stavebné sporiteľne, bezúročné pôžičky. Nie bezbrehé čerpanie hypoték s nízkymi úrokmi, ktoré aj tak podporia v konečnom dôsledku "onú" vyššie spomenutú bandu a spol., ktorá si dá najskôr zaplatiť úrok a až potom istinu.

To by sme však museli adekvátne k cenám aj zarábať. My však podporujeme vytváranie takýchto domácností, pretože si rodinní príslušníci spájajú príjmy, aby v tejto dobe mohli uspokojiť svoje základné potreby. Prestávajú však uspokojovať trh. Je to jedno koľko peňazí sa natlačí. Recesia je nezvratná, ale zároveň potrebná, ináč nacválame do "hyper cenovej záhuby".

P.S. Ako autor vyjadrujem svoj slobodný názor. Nebol som súdruh, ani boľševik. Ani neviem, čo to znamená a je mi to jedno. Vytváram si svoj vlastný úsudok na veci z praxe. Ďakujem všetkým vopred za názory. Pozitívne ma tešia, negatívne ma posilňujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?