Klamané spoločenstvá vlastníkov bytov

Autor: Marcel Franko | 31.5.2011 o 12:00 | (upravené 31.5.2011 o 13:14) Karma článku: 11,26 | Prečítané:  3421x

Zákon NR SR č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Účelom zákona je definícia jednotlivých zákonných pojmov, určenie rozhodovacích procesov pri správe bytového domu, ako aj riešenie vzťahov medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov a správcom. Spoločenstvo sa zriaďuje na základe citovaného zákona a tvoria ho vlastníci bytov a nebytových priestorov ( ďalej len " SVBaNP " ). Orgánmi Spoločenstva sú predseda, rada a zhromaždenie.

Po formálnom úvode by som prešiel rovno k veci. Možno si mnohí z nás ani neuvedomujú podstatu vytvorenia Spoločenstva. Medzi najdôležitejšie patrí schvaľovanie rozpočtu, opravy na spoločných častiach, správa bytového domu, rozhodovanie o úveroch a rekonštrukciách. O týchto otázkach by sa malo rozhodovať na zhromaždeniach, na ktorých sa hlasuje za jednotlivé body programu, ktoré navrhuje predseda alebo člen rady minimálne raz za rok. Zámerne som použil spojenie " by sa malo ", pretože v mnohých prípadoch o závažných veciach rozhodne predseda ako štatutárny orgán, ktorý koná na základe plnej moci v mene SVBaNP. Myslím, že to rozpisovať nemusím, je každému jasné, že jeden človek vo väčsine prípadov rozhodne o výbere za všetkých obyvateľov v bytovom dome.

Príbeh zo súčasnosti: " Jeden z vlastníkov " bytu tehlového bytového domu sa rozhodol, že sa zrealizuje obnova fasády, výmena spoločných častí domu, atď. O svojich úmysloch informoval zápisnicami z rokovania rady obyvateľov bytového domu obvyklým spôsobom ( polystyrénová nástenka 0,5 m x 0,7 m). Stavebná firma bola vybratá na základe priameho zadania, 3 ponuky od firiem, vyhráva najlacnejšia. Spôsob zadania a zamerania tu nebudem rozpisovať, lebo ešte teraz môj mozog  nedokáže spracovať tento postup, keď si na to spomeniem. Pod zámienkou hlasovania o zvýšení platieb do fondu opráv, predseda a člen rady zvolali zhromaždenie, ktoré si nazvali " Schválenie investičnej akcie ". Pod " rúškom názvu " bola potrebná 2/3 väčšina vlastníkov, ktorí by hlasovali za schválenie. Za 1 hodinu vymaľované. Trvalo 3 mesiace, kým sme ľuďom vysvetlili, čo vlastne na tom zhromaždení vykonali. Dospelo to až k zvoleniu nového predsedníctva a zrušeniu uznesení, spätne. Výška investičného zámeru bola pôvodne 149 tisíc EUR. ( výherná ponuka, " okrúhla sumička " ). O nevýhodnosti úveru na 15 rokov sa nejdem ďalej vyjadrovať. Naše predbežné ponuky na stavebné práce sú o 25 tisíc EUR nižšie ako je pôvodná.

Ak sa chystáte vykonať na svojom bytovom dome rozsiahlú investíciu, odporúčame:

- zvolať VBaNP na odbornú diskusiu s projektatnom,

- nechať si vypracovať projekt s výkazom - výmerom a posúdením možného získania tepelného certifikátu,

- osloviť firmy verejnou aukciou ( napr. 123dopyt.sk ) a určiť im podmienky: cena, odovzdanie diela, záruka, počet rokov praxe, počet referencií atď.,

- zabezpečiť otváranie obálok s ponukami od firiem na zhromaždení vlastníkov bytov, kde to zároveň aj odhlasujete,

- pri výbere banky brať ohľad aj na ponuky iných inštitúcií ( niektoré majú vhodné sporiace produkty, iné zase podmienky čerpania a získania úveru ).

Predseda môže konať v mene SVBaNP s vaším " požehnaním " a zodpovedá za škodu, ktorú svojim konaním spôsobí vlastníkom. Najčastešie predsedovia úzko spolupracujú so Správcom, ktorý si na všetky sprostredkované práce účtuje províziu 5 % pri bežných opravách, osobná skúsenosť požiadavkou Správcu bez drzosti. Pri veľkých investíciach sa nebudem o percente zamýšľať, lebo by som nemohol spať. Ak chcete spať dobre aj vy, začnite kontrolovať činnosť Vášho predsedu a Spoločenstva VBaNP ako takého, aby ste neboli donekonečna klamaní, hlavne  pri veľkých investíciách. Môžete to dosiahnuť dodatkami k zmluve o SVBaNP alebo prijatím Stanov SVBaNP, kde si presne vymedzíte kompetencie a postupy pri činnosti.

 

Pozn. autora: Ak sa dejú tieto pochybné praktiky na úrovni SVB, ako to potom je v štátnej správe a vrcholovej politike?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?